تفاوت میان دیسک های Blu-ray و DVD


DVD نامی برگرفته از عبارت Digital Video Disc می باشد ( البته در اجازه نامه رسمی این محصول حرف D را مخفف کلمه Versatile می دانند ) . این نوع دیسک ها برای ذخیره اطلاعات صوتی و تصویری ایده آل می باشند. امروزه اکثر پخش کننده های خانگی به این سیستم مجهز شده و اوقات مفرحی را برای خانواده ها به وجود می آورند. این موضوع مختص خانه ها نیست و دستگاه های قابل حملی نیز عرضه شده اند که گستره استفاده آنها بیشتر است.

یک DVD دارای ظرفیت بالایی است و می توان آن را ۱۰ برابر CD دانست. دیسک های استاندارد آن معمولا در دو ظرفیت ۴٫۷GB و ۱۷GB عرضه می شوند. هر کدام از این ظرفیت ها می تواند چندین ساعت دیتا، شامل صدا، تصویر، بازی و نرم افزار را در برگیرد. بطور کلی اطلاعات به دو طریق روی DVD ها ذخیره می شوند، DVD-R و DVD-RW که اولی به دیسک هایی گویند که فقط یکبار عمل ذخیره سازی روی آنها انجام پذیر است ، اما DVD-RW به آن دسته گفته می شود که چندین بار امکان نوشتن روی DVD امکان پذیر باشد.

تفاوت بلو ری با دی وی دی

Blu-ray پیشرفته ترین نوع دیسک برای ذخیره اطلاعات می باشد. این دسته فرق چندانی با DVD ندارد و تفاوت آنها در دقت بالای اطلاعات صوت و تصویر در Blu-ray می باشد که رزولوشن تصویری با اندازه ۱۹۲۰×۱۰۸۰ را فراهم می کند. این نوع تصاویر مختص نمایشگرهای HDTV ( High Definition TV ) است.

برای اجرای دیسک های Blu-ray باید از سیستم پخش مخصوص خودش استفاده کرد. DVD های اصل نیز روی سیستم Blu-ray قابل اجرا نیستند، زیرا هر یک، از نوع خاصی لیزر ، برای خواندن اطلاعات استفاده می کنند. پخش کننده Blu-ray از لیزر آبی ( Blue ) برای خواندن دیسک بهره می گیرد، زیرا لایه های حاوی اطلاعات روی دیسک در مقایسه با DVD ، بسیار به هم نزذیکترند و فقط لیزر آبی با طول موج بسیار کوتاهش قادر به انجام این کار است. همین موضوع ، دلیل اصلی بالا بودن ظرفیت در این دیسک ها می باشد ( نزدیک بودن لایه ها ، امکان افزایش تعداد آنها را روی یک حلقه دیسک فراهم می سازد ). این لایه ها حدودا ۱۰ برابر تعداد لایه های روی DVD است. برای خواندن اطلاعات DVD از لیزر قرمز استفاده می گردد.

دو تفاوت اصلی در ذخیره کردن اطلاعات بین Blu-ray و DVD وجود دارد. اولی ، کیفیت تصویر بالاتر Blu-ray و دومی حجم بالای آن در حدود ۵۰GB می باشد. در نتیجه اگر به دنبال ذخیره اطلاعات با حجم بالا یا تصاویر HD روی دیسک هستید، باید سیستم Blu-ray را جایگزین پسر عمویش DVD کنید.

خلاصه :

  1. DVD و Blu-ray ، هردو قادرند اطلاعات صوتی و تصویری را ذخیره کنند.
  2. ظرفیت اطلاعات روی DVD ( حداکثر ۱۷GB ) کمتر از Blu-ray ( 50GB ) می باشد.
  3. اطلاعات روی DVD توسط لیزر قرمز و برای Blu-ray ، با لیزر آبی خوانده می شود.
  4. دیسک Blu-ray می تواند تصاویر با کیفیت بالا ( HD ) را ذخیره کند.
  5. پخش کننده های DVD قادر به اجرای Blu-ray نیستند و برای این کار باید از سیستم مخصوص ( Blu-ray Player ) استفاده شود .
  6. انتظار می رود در آینده نزدیک Blu-ray جای DVD را بگیرد.

 

  • paper | خرید اینترنتی | ماه موزیک
  •    شارژ مو بایل