GDDR چیست ؟ بررسی انواع حافظه گرافیکی GDDRGDDR چیست ؟

GDDR مخفف عبارت Graphics Double Data Rate هست و به زبون ساده همون حافظه RAM با تکنولوژی DDR و البته برای پردازنده های گرافیکی است . همونطور که می دونید ، پردازنده ها یا CPU ها برای اجرای دستورات به حافظه RAM نیاز دارن ، این مسئله برای پردازنده های گرافیکی یا GPU هم صدق می کنه ، برای مثال وقتی میگید گرافیک من ۵۱۲ مگابایت و یا ۲ گیگابایت هست منظورتون همون حافظه رمی هست که کنار پردازنده گرافیکی کارت گرافیک کامپیوترتون استفاده میشه و مسلما هر چی بیشتر باشه بهتره ، البته این مسئله نباید با عملکرد کلی کارت گرافیک اشتباه گرفته بشه ، اینکه بین دو کارت گرافیک با دو حافظه متفاوت ( یکی ۱ گیگ و دیگری ۲ گیگ ) مقایسه انجام بدیم و بگیم که قطعا اونی که ۲ گیگابایت حافظه داره بهتره در بسیاری از موارد کار درستی نیست . چون عوامل زیادی در عملکرد کلی کارت گرافیک تاثیر داره .

یه زمانی بود همون حافظه رمی که در کامپیوتر و روی مادربورد استفاده میشد ، در کارت های گرافیک هم بود اما بعدها و با پیشرفت تکنولوژی و احساس نیاز به سرعت و کلاک پالس و پهنای باند و مخصوصا ولتاژ متفاوت در رم کامپیوتر و رم گرافیک ، رم هایی با نام GDDR طراحی شدن و دلیل این نامگذاری هم این بود که با رم کامپیوتر اشتباه گرفته نشه .

چیپ حافظه GDDR5 مخصوص کارت های گرافیک

چیپ حافظه GDDR5 مخصوص کارت های گرافیک

در تصویر بالا چیپ حافظه GDDR5 ای رو می بینید که ۱ گیگابیت ( توجه کنید گفتم گیگابیت ، نگفتم گیگابایت ) فضا داره ، از کنار هم قرار دادن این چیپ های ۱ گیگا بیتی می تونیم به مقادیر مگا بایتی یا گیگابایتی برسیم . مثلا در کارت گرافیک بالا ۴ عدد چیپ ۱ گیگابیتی با هم تشکیل ۵۱۲ مگابایت حافظه کلی گرافیک رو دادن . فرمول محاسبه اش اینجوریه : ( ۴ ضرب در ۱ گیگابیت ) تقسیم بر ۸ = ۵۱۲ مگابایت . هر بایت برابر با ۸ بیت هست پس نتیجه ضرب رو باید تقسیم بر ۸ بکنید تا به بایت در بیاد .

 

نسل های مختلف حافظه گرافیکی یا GDDR :

اگه بخوام از اول اول بگم اینجوری میشه :

GDDR5 , GDDR4 , GDDR3 , GDDR2 , DDR2 , DDR

تا یه دوره ای از همون تکنولوژی ساخت رم موجود در کامپیوتر در حافظه گرافیکی هم استفاده می کردن و بعد از احساس نیاز به سرعت بیشتر به تکنولوژی GDDR رو اوردن .

■ حافظه گرافیکی GDDR2

حافظه گرافیکی GDDR2 توسط شرکت انویدیا معرفی شد . حافظه گرافیکی که ولتاژ کاری ۲٫۵ ولت داشت ( ولتاژ هسته و ولتاژ بافرهای ورودی ) که برابر با نسل قبلی حافظه گرافیکی یعنی DDR بود اما در کلاک پالس بالاتری کار می کرد که با این احتساب ، گرمای زیادی تولید می کرد ، حتی ولتاژ بافرهای خروجی که ۱٫۸ ولت بود هم نمی تونست گرمای تولید شده رو جبران کنه . به دلیل تلفات گرمایی بالا ، تکنولوژی GDDR2 خیلی زود کنار گذاشته شد . کارت گرافیک های Geforce FX 5700 و همچنین Geforce FX 5800 جزء معدود کارت گرافیک های GDDR2 هستن .

حافظه گرافیکی GDDR2 سامسونگ روی کارت گرافیک

حافظه گرافیکی GDDR2 سامسونگ روی کارت گرافیک

 

■ حافظه گرافیکی GDDR3

حافظه گرافیکی GDDR3 توسط شرکت ATI و با همکاری JEDEC ( انجمن تکنولوژی حالت جامد قطعات نیمه هادی ) طراحی و معرفی شد اما اولین شرکتی که از GDDR3 استفاده کرد شرکت انویدیا بود . کارت های گرافیک Geforce FX 5700 Ultra و همچنین Geforce 6800 Ultra اولین کارت های گرافیکی بودن که از GDDR3 بهره بردن . ATI هم بعد از اون با سری Radeon X800 از تکنولوژی که خودش ساخته بود رونمایی کرد . بیشترین حافظه گرافیکی مورد استفاده در کارت های گرافیکی همین GDDR3 هست .

ولتاژ مصرفی کمتر برای بافرهای ورودی و خروجی ( ۱٫۸ ولت ) ، سرعت کلاک بیشتر ، قابلیت ریست سخت افزاری اطلاعات موجود در رم و سرعت بیشتر در تغییر وضعیت از حالت خواندن ( Read ) به حالت نوشتن ( Write ) ، ویژگی هایی هستن که این حافظه گرافیکی رو نسبت به نسل قبلی برتر میکنن .

حافظه گرافیکی GDDR3 سامسونگ روی کارت گرافیک

حافظه گرافیکی GDDR3 سامسونگ روی کارت گرافیک

 

■ حافظه گرافیکی GDDR4

این حافظه گرافیکی توسط دو شرکت Nvidia و شرکت ATI معرفی شد اما انویدیا خیلی از GDDR4 استقبال نکرد و تصمیم به کار بر روی GDDR3 گرفت و بیشتر کارت های گرافیک خودش رو حتی با وجود تکنولوژی GDDR4 با حافظه گرافیکی GDDR3 روونه بازار کرد . یک سال نشد که GDDR5 معرفی شد و GDDR4 به کلی سوت شد !

ولتاژ کاری کمتر ( ۱٫۵ ولت ) ، دو برابر شدن مقدار ” بیت از پیش فراخوان شده ” ( Prefetch ) از ۴ بیت به ۸ بیت و همچنین دو برابر شدن مقدار Burst Length از ۴ بیت به ۸ بیت ویژگی هایی هستن که نسبت به GDDR3 برتری محسوب میشن .

Prefetch : مقدار بیت یا بیت هایی که حافظه رم از قبل پیش بینی می کنه و فرا می خونه تا پردازنده برای دریافت اونها انتظار نکشه .

Burst Length : مقدار انتقال اطلاعات در  Burst Mode رو تعیین می کنه ، حالتی که اطلاعات بدون دریافت دستور ورودی از قطعات  دیگه مثل GPU یا CPU و در زمان کمتری منتقل میشن .

■ حافظه گرافیکی GDDR5

جدیدترین تکنولوژی در حافظه های گرافیکی تا به امروز GDDR5 هست . حافظه های گرافیکی که به ۱٫۵ ولت برای کار نیاز دارن و از  این رو بهترین گزینه برای استفاده در لپ تاپ ها و دستگاه های همراه دیگه هستن . شرکت AMD اولین گرافیک خودش رو با نام Radeon HD 4870 روونه بازار کرد که اولین کارت گرافیک با حافظه GDDR5 در دنیا محسوب میشه . این حافظه گرافیکی اومده که سرعت انتقال اطلاعات رو دو برابر سرعت انتقال اطلاعات در GDDR3 بکنه .

ولتاژ کاری ، مقادیر Prefetch و Burst Length حافظه گرافیکی GDDR5 با GDDR4 برابره اما سرعت انتقال داده در GDDR5 بیشتره . پلی استیشن ۴ از حافظه گرافیکی GDDR5 استفاده می کنه در حالیکه اکس باکس وان از حافظه گرافیکی GDDR3 . تفاوت بین این دو گرافیک رو باید در یک پست جداگونه بررسی کرد .

 

 تفاوت DDR با GDDR در چیست ؟

■ تکنولوژی ساخت  GDDR گرون تره .

■ DDR در ساخت رم کامپیوتر و GDDR در ساخت حافظه گرافیکی استفاده میشه .

■ مقادیر فنی مثل ولتاژ ، کلاک پالس و پهنای باندشون با هم فرق داره .

elmefarda.com

  • paper | خرید اینترنتی | ماه موزیک
  •    شارژ مو بایل