آیا می‌دانید که داده‌های ذخیره شده روی یک هارد خراب چگونه بازیابی می‌شوند؟
در اینجا می‌خواهیم به صورت تصویری شما را با روند کار آشنا نماییم


1. حس ششم! جالب است بدانید که متخصصین بازیابی داده در مرحله نخستین عیب یابی از نرم‌افزار خاصی استفاده نمی‌کنند و صرفا هارد یا ابزار معیوب را به برق متصل کرده و به صدای آن گوش می‌دهند؛ به این ترتیب میزان لرزش، الگو‌های کلیک کردن و البته هر گونه نویز اضافه  ایجاد شده توسط هارد مشخص می‌شود.

2. پس از این مرحله هارد به نوعی سیستم تست متصل می‌شود تا مشخص شود که آیا هارد قادر به انجام وظایف اولیه خود از قبیل خواندن و نوشتن هست یا خیر?

3. این بخش دست کمی از آزمایشگاه‌های تخصصی پزشکی ندارد و در آن هوای موجود در اطراف درایوی که باز شده است بررسی می‌شود. به این ترتیب، محیط ذرات ریز میکروسکپی موجود در داخل هارد را از بین می‌برد. دیوار پشتی نیز هوای پاک و تصفیه شده را با فشار روی درایو می‌دمد تا کلیه ذرات گرد و غبار از روی آن پاک شود.

4. حتی یک ذره غبار بین سَری درایو و صفحات زیرین آن می‌تواند باعث وارد آمدن آسیب‌های بیشتر و از بین رفتن داده‌ها شود.

5. پس از پاکسازی‌های اولیه، کلیه درپوش‌ها از روی درایو برداشته می‌شود تا آسیب‌های فیزیکی احتمالی شناسایی شوند. گاهی این آسیب در نتیجه گاز گرفتن حیوانات خانگی است و گاهی ضربه اشیاء سنگین نظیر چکش. آتش‌سوزی، برخورد با رطوبت و بلایای طبیعی هم از دیگر عوامل آسیب‌رسان هستند.

6. بسیاری از مردم نمی‌دانند که اغلب هاردهای 3.5 اینچی حداقل یک فیلتر داخلی دارند. این فیلترها در شرایط استریل شده آزمایشگاهی نصب می‌شوند و برای همین باید کاملا تمیز نگه داشته شوند.  با این حال، این درایوها نقش بسیار کلیدی در تشخیص عیوب دارند و کارشناسان با مشاهده آنها تشخیص می‌دهند که ایا سَری با صفحه تماس داشته است یا خیر.

7. صفحات از دیگر بخش‌های مهم هاردها هستند که باید مانند آینه باشند که در این مورد، همانگونه که می‌بینید تقریبا نیمی از صفحه به شدت آسیب دیده است. اغلب آسیب‌ها تا این اندازه جدی و قابل رؤیت نیستند اما ما خواستیم که بدترین حالت را در تصاویر نمایش دهیم.

8. همانگونه که می‌بینید باز کردن قطعات یک هارد به سادگی باز کردن سازه‌های لِگو نیست. تنها یک حرکت کافی است تا خش جدیدی روی سطح صفحات ایجاد شده و اوضاع را بدتر نماید. برای همین کارشناسان از نوعی ابزار پنجه مانند برای این منظور کمک می‌گیرند.

9. در این مرحله تک‌تک قطعات هارد از یکدیگر جدا شده، پاکسازی و عیب‌یابی می‌شوند. گاهی اوقات نیز با تعویص برخی قسمت‌های هارد نظیر سَری مشکل حل می‌شود.

10. اما گاهی اوقات تشخیص اینکه کدامیک از قسمت‌های هارد دچار آسیب شده بسیار دشوار می‌شود و برای این منظور به تجهیزات پیشرفته‌ای نظیر میکروسکوپ نیاز خواهد بود.

11. هرچه مدت زمانی بیشتری از خراب شدن هارد گذشته باشد تعمیر آن نیز دشوارتر می‌شود. علت هم آن است که فناوری‌های به کار رفته برای ساخت این ابزارها مرتبا تغییر کرده و پیشرفته‌تر می‌شود. کافی است به سیر پیشرفت سَری‌های مختلف به کار رفته در هاردها نگاه کنید.

12. گاهی اوقات معایب از نوع منطقی هستند؛ برای نمونه ممکن است کاربری از یک حافظه متصل به شبکه استفاده نماید و بر حسب تصادف یکی از فایل‌های خود را پاک کند که برای بازیابی آن تیم متخصصین ناچار هستند میلیون‌ها تکه از فایل را به یکدیگر متصل نموده تا بتوانند دیتاسنترها را از روی ده‌ها هارد درایو مجددا بازیابی نمایند.

13. گاهی اوقات هم هارد معیوب تنها با نرم‌افزار خاصی که در اختیار کمپامی‌های سازنده قرار دارد تعمیر می‌شود.

14 در مرحله بعدی داده‌های موجود روی هارد معیوب در یک ابزار  مطمئن ذخیره‌سازی می‌شوند.

15. کارشناسان بازیابی حتی می‌توانند اطلاعات را به صورت باینری (0 و یک) هم مشاهده کرده و فایل‌های ناقص را نیز بازسازی کنند.

16. در این عکس کارشناس بازیابی قصد دارد سیگنالی را از پردازنده به فلش مورد بررسی انتقال دهد تا مطمئن شود که فرامین در داخل فلش جریان یافته و منتقل می‌شوند.

17. ابزارهای ذخیره‌سازی متنوع هستند اما فرایند بازیابی داده میان فلش و ابزارهای دارنده دیسک‌های مغناطیسی یکی است. در نهایت برحی قطعات جایگزین شده و پس از اندکی لحیم کاری ابزار تعمیر می‌شود.

18. همانگونه که گفته شد کارشناسان بازیابی به اطلاعات شما دسترسی پیدا می‌کنند و به همین دلیل حفظ امنیت مراکز تعمیر و بازیابی از جمله اولویت‌های مهم تلقی می‌شود.

بازیابی این اطلاعات کار چندان ارزانی نیست و بسته به میزان آسیب وارده می‌تواند بین سه تا بیست هزار دلار هزینه برای شما داشته باشد، پس بهتر است که خوب ارزش اطلاعات موجود روی هارد را سنجید و سپس اقدام به این کار کرد.