بررسی تخصصی کارت گرافیک MSI Geforce GTX 760 HAWK 2GB


MSI N760 HAWK با تکیه بر کولر بسیار قدرتمند و مدرن Twin Frozr IV انحصاری کمپانی MSI، مدار رگولاتور ولتاژ تقویت شده با قطعات بسیار با کیفیت و دارای استاندارد نظامی Military Class 4 آماده است تا در سخت ترین شرایط ممکن بهترین کارایی و امن ترین شرایط لازم را برای گیمرها و اورکلاکرهای حرفه ای فراهم کند.


 

همانطور که در رویوهای قبل نیز به آن اشاره شده سری 7 کارت های گرافیک کمپانی Nvidia حدوداً 10 ماه پیش و با معرفی GTX TITAN 6GB معرفی شد و تا چند ماه بازار کارت های گرافیک رده بالا را در تسخیر خود گرفته بود. پس از این مدل، حدوداً 3 ماه بعد GTX 780 3GB نیز از راه رسید. این مدل بر خلاف GTX TITAN گران قیمت، نسبت قیمت به کارایی به مراتب بهتری داشت و همان پردازنده گرافیکی قدرتمند GK110 تعبیه شده در GTX TITAN را همراه داشت. به همین دلیل بیشتر در بین کاربران کامپیوترهای PC مورد استقبال قرار گرفت. پس از این مدل ها نیز بلافاصله مدل های GTX 770 و GTX 760 روانه بازار شدند. این مدل ها همانند مدل های رده بالای سری قبل یعنی GTX 680، GTX 670 همان پردازنده گرافیکی GK104 را همراه داشتند ولی با مشخصات سخت افزاری تا حدودی متفاوت و قیمت های به مراتب مقرون به صرفه تر.

در این بین GTX 760 به دلیل قیمت مناسب، توان مصرفی نسبتاً پایین، پتانسیل بسیار خوب در اورکلاک و از همه مهم تر داشتن نسبت کارایی در برابر قیمت مناسب، به شدت مورد توجه گیمرها و کاربران حرفه ای قرار گرفت. به همین دلیل ویژگی های نام برده این مدل سبب شد تا مدل های اورکلاک شده و بردهای غیرمرجع زیادی از این مدل توسط کمپانی های مطرح سخت افزاری طراحی و روانه بازار شود.

در این بین کمپانی MSI که در سال های اخیر با طراحی و معرفی مدل های غیر مرجع، اورکلاک شده بسیار با کیفیت و همراه با کولرهای قدرتمند و مدرن نظیر سری های Twin Frozr، Lightning، Gaming و HAWK محبوبیت و اعتبار خاص و ویژه ای در میان کاربران حرفه ای کسب کرده در این رده نیز سنگ تمام گذشته و یکی از سریع ترین و در عین حال کم سر و صدا ترین مدل های سری Geforce GTX 760 را روانه بازار کرده است.

MSI N760 HAWK با تکیه بر کولر بسیار قدرتمند و مدرن Twin Frozr IV انحصاری کمپانی MSI ، مدار رگولاتور ولتاژ تقویت شده با قطعات بسیار با کیفیت و دارای استاندارد نظامی Military Class 4 و Bios مخصوص و مجزا در نظر گرفته شده برای Extreme Overclocking آماده است تا در سخت ترین شرایط ممکن بهترین کارایی و امن ترین شرایط لازم را برای گیمرها و اورکلاکرهای حرفه ای فراهم کند.

در ادامه قصد داریم از تمامی زوایا به تست و بررسی قابلیت ها و کارایی این کارت گرافیک مشهور بپردازیم ... بررسی هیجان انگیزی پیش رو داریم ... حتماً این رویو را با دقت مطالعه کنید !


vvvvvvvvvvvvهمانطور که اشاره شد پردازنده گرافیکی ( GPU ) به کار رفته در Geforce GTX 760 نیز همانند GTX 680 و GTX 670 تراشه GK104 با معماری بسیار موفق Kepler می باشد. این تراشه که جمعاً از 1536 Shader Processor یا همان CUDA Core تشکیل شده در بهترین حالت ممکن و با تمامی قوا در GTX 680 به کار رفت و با مصرف انرژی حداکثر 195W یکی از سریعترین و بهترین کارت های گرافیکی از نظر بازدهی انرژی در دوره خود محسوب می شد.

GK104 به کار رفته در Geforce GTX 760 تنها با 1152 CUDA Core فعال توابع گرافیکی را محاسبه می کند و همین امر باعث شده تا توان مصرفی آن تا حدود 170W کاهش یابد.

در تصویر زیر عکس لیتوگرافی Die پردازنده گرافیکی GK 104 را ملاحضه می کنید :

 

GK104 متشکل از 4 کنترلر حافظه 64bit است که جمعاً با فراهم کردن رابط 256Bit قابلیت پشتیبانی از حداکثر 4GB حافظه GDDR5 با فرکانس موثر 6000MHz را برای این GPU فراهم کرده است. این پیکربندی به صورت تئوری پهنای باندی معادل 192.3GB/s را برای حافظه Frame Buffer این مدل فراهم می کند. در GTX 760 نیز دقیقاً همانند GTX 680 همین پیکربندی پیاده سازی شده است. یعنی بهترین شرایطی که می توان برای GK104 ایجاد کرد. البته مدل های مرجع GTX 760 با حجم حافظه 2GB عرضه می شوند ولی برخی کمپانی ها همانند GTX 770 نسخه 4GB این کارت گرافیک را نیز روانه بازار کرده اند.

در GK104 فرکانس کاری هسته GPU و Shader Processor ها دارای ضریب 1:1 هستند. یعنی هر دو در یک فرکانس فعالیت می کنند، این فرکانس برای GTX 760 مرجع در حالت عادی 980MHz است که در حالت فعال شدن تکنولوژی GPU Boost به صورت استاندارد تا 1033MHz نیز افزایش می یابد. البته کمپانی MSI با فراهم کردن شرایط سخت افزاری لازم که در ادامه در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد با اورکلاک این فرکانس، آن را در حالت عادی تا 1111MHz و در حالت Turbo تا فرکانس 1176MHz افزیش داده است. یعنی چیزی بیش از 13% اورکلاک کارخانه ای و تست شده در تمامی شرایط .

اما بگذارید کمی بیشتر وارد جزئیات شویم.

 

در تصویر بالا بلاک دیاگرام GK104 را ملاحضه می کنید، مهم ترین بخش های تشکیل این GPU به این شرح می باشند :

  • 768Kb L2 Cache
  • 1152 (CUDA processors (Shader cores
  • 192 (CUDA core clusters (SM/SMX.
  • 8 geometry units
  • 4 raster Units
  • 96 Texture Units
  • 32 ROP engines
  • 256bit (4x64bit) GDDR5 memory bus

همانطور که در تصویر بالا ملاحضه می کنید در این معماری 4 واحد (GPC (Graphic Processing Cluster موجود است که هر واحد از 2 بخش SMX یا همان بلوک shader processors ها تشکیل شده است. در معماری Kepler هر بخش از این SMX ها از 192 Shader processor تشکیل شده است. در GK104 به کار رفته در GTX 760 یکی از واحد های SMX در دو GPC مختلف این GPU غیر فعال شده و در نتیجه 6 SMX باقی مانده روی هم رفته 1152 Shader Processor این تراشه گرافیکی را تشکیل می دهند.

 

در تصویر بالا نیز بلاک دیاگرام هر واحد SMX را ملاحضه می کنید که در آن 128 KB L1 cache ، ا16 واحد Texture unit برای برای پردازش sample یا اعمال filter های متعدد بر روی تصاویر ، Polymorph Engine 2.0 برای world space processing و Raster Engine برای screen space processing که می توانند همانند یک mini CPU عمل کنند مهم ترین بخش های این واحد را تشکیل می دهند.

همچنین در جدول زیر می توانید مشخصات فنی این مدل را در مقایسه با مدل های مشابه و رقیب مشاهده کنید:

 

  • paper | خرید اینترنتی | ماه موزیک
  •    شارژ مو بایل