روانشناسی رنگ در طراحی و تجارت الکترونیکبه این مسئله اعتقاد دارید یا نه، که پوشیدن رنگ‌های خاص می تواند به شما کمک کند تا پیشرفت کنید، یا دریک مباحثه پیروز شوید و به دوستانتان این جرات را می‌دهد که بی اساس این شایعات را درباره شما قبول نکنند.

رنگ‌ها در خانه شما این امکان را برای شما فراهم می‌سازد که شما احساس راحتی کنید، باعث تشویق یا عدم تشویق شما در ارتباط می‌شود و حتی باعث بی‌خوابی شما می‌شود، و رنگمایه های روی بسته بندی پیام‌هایی خارج از مرحله آگاهی می‌فرستد، که کالای داخل آن سالم، گران یا خطرناک است.

چرا؟ این بخاطر روانشناسی رنگ است که بر می‌گردد به واکنش های حسی قوی که همه ما نسبت به رنگ‌ها داریم.

از نظر علمی در ساده ترین فرم خود، کانون‌های شبکیه روی رنگ‌ها بعنوان اشعه هایی از نور که دارای طول‌ها و درجات متنوعی از شکست نور، انعکاس و جذب بر اساس رنگمایه هستند. دریافت چشم از هر رنگ واکنش‌های پیوسته در مغز و سیستم عصبی اتوماتیک شروع می‌شود.

برای مثال: رنگ‌های تند گرم مانند، قرمز نارنجی و زرد دارای طولانی ترین طول موج ها هستند، و نیاز به انرژی برای دیدن آنها می‌باشد، به همین دلیل این گونه رنگ ها به نظر می‌رسد که در شما با صدا داخل و خارج می‌شوند یا به عبارت دیگر جلب توجه می‌کنند، آنها همچنین باعث تحریک مغز و بالا بردن ضربان قلب و سرعت تنفس شما می‌شوند.

برعکس رنگ‌های سرد مثل: انواع آبی‌ها و سبزها دارای کوتاه ترین طول موج‌ها هستند و براحتی داخل چسم می‌شوند و ایجاد اثری آرامش بخش و تسکین دهنده می‌کنند و واقعا متابولیسم را پایین می‌آورند. علاوه بر واکنش های غیرارادی که ما نسبت به رنگ داریم، عکس العمل‌های آموزش دیده هم به همان نسبت مهم هستند. مایاد گرفته‌ایم که صورتی برای دختربچه‌ها است و آبی برای پسربچه‌ها، لباس بلند سفید عروس تصیف کننده پاکی و معصومیت است و علائم قرمز ترافیک مفهوم ایست یا خطر را دارد.

رنگ لباس‌های شما می‌تواند همچنین حجم هایی را توصیف کند. آیا شخصی که لباس سفید یا سیاه پوشیده در یک مکان خدمت رسانی به مشتریان، بیشترجلب توجه نمی‌کند و بیشتربا شما مواجه نمی شود؟ آیا شما با یک پزشک وقتی که یک کراوات آبی پوشیده احساس سلامتی می‌کنید یا وقتی که یک کراوات نارنجی روشن پوشیده؟ چه کسی را شما به عنوان یک مشاور اقتصادی انتخاب می‌کنید، یک خانم با لباس آبی یا یک خانم با لباس صورتی گرم؟

رنگ‌هایی که ما می‌پوشیم می تواند باعث اطمینان دوباره، اختلال یا انرژی زایی شما شود. وقتی هیچ رنگ خوب یا بدی وجود ندارد، ما می‌توانیم انتخاب‌های مشخصی را بسازیم که به ما کمک می‌کند موثرتر ارتباط برقرار کنیم. این حقیقت دارد که نه تنها در مد بلکه در دکوراسیون خانه، تبلیغات، گرافیک و طراحی کالا و محیط‌های خرده فروشی، رنگ نقش مهمی دارد.

برای مثال: آیا مهمان‌هایی داشته اید که در مهمانی‌های شام شما خمیازه می کشند؟ این شاید بخاطر این باشد که دیوارهای اتاق شما به رنگ اسطوخودوس رنگ شده، رنگی که تشویق به چرت زدن و خواب دیدن می‌کند. 

قرمز

قرمز رنگ پرشوری است رنگ قلب و رنگ زبانه‌های آتش. قرمز نگاه را به خود می‌کشاند و به گردش خون سرعت می‌بخشد اگر قرمز را با سفید ترکیب کنیم رنگ صورتی خواهیم داشت که رنگ احساس ورنگ شعر است واگر به میزان معینی با مشکی مخلوط کنیم رنگ خرمایی اشرافی ویژه‌ای به دست خواهیم آورد.

خصوصیات روانشناسی رنگ:

قرمز واقعی ارتعاشی ترین و گیراترین رنگ در طیف می‌باشد و نمایانگر هیجان ،سرعت، قدرت، لذت، شوروهیجان است. قرمز باعث جلب توجه فوری می‌شود و اشیا یا تصاویر را به پیش زمینه منتقل می‌کند. قرمز باعث می‌شود مردم احساس گرمی کنند. قرمز اولین رنگی است که شما در تاریکی می‌بینید و در فاصله زیاد به خوبی دیده نمی‌شود. قرمزهای بارن، شنجرف و کریمسون لاکی نمایانگر رنگ سلطنتی، در انحصار عده ای خاص و قوی می‌باشند و برای مردان جذابیت زیادی دارند.

زرد 

زرد رنگ اخطار توجه و نیز شادمانی است رنگ آفتاب و گل نرگس است. اما درخشندگی بیش از حد آن مئجب خستگی می‌شود. اگر دیوار آپارتمانی را با زرد پررنگ بپوشانید فضایی بسیار سنگین به وجود می‌آید اما اگر آن را تا ۵۰ درصد روشن کنید لیمویی جذابی به دست می‌آید که روح بخش و صبح گونه است.

 خصوصیات روانشناسی رنگ: 

زرد از نظر روانشناسی شادترین رنگ طیف می‌باشد. همراه با حس گرمی، خوش بینی و شادی. زرد واقعا در شما سروصدا ایجاد می‌کند و جالب توجه ترین رنگ می‌باشد. بنابراین رنگی مطلوب برای علائم بسته‌بندی کالاها است. زرد باعث تحریک فکر کردن می‌شود. تایپ سیاه روی زمینه زرد خواناترین ترکیب رنگی است و کمک به حافظه می‌کند. بیش از حد در معرض زرد روشن قرارگرفتن باعث بی‌قراری و اضطراب می‌شود. 

نارنجی

 نارنجی روشن بسیار جلب توجه می‌کند و به همین دلیل است که کارگران ساختمانی و گاردهای عبور و مرور بعنوان هشدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. نارنجی بخوبی نمایانگر ارزش خوب است و به همین خاطر رنگ مطلوبی برای علائم فروش دور ویترین‌های فروشگاه‌ها است.
 
خصوصیات روانشناسی رنگ:

 نارنجی یک رنگ محرک و انرژی زا است که نمایانگر دوستی، شادی و ماجراجویی است. نارنجی روشن دارای دید فوق العاده بالا است و به همین دلیل رنگ مناسبی برای علائم هشداردهنده یا جلب توجه است و حتی اگر مقادیر کوچک هم مورد استفاده قرار بگیرد این خصوصیات را داراست. خیلی راحت روی چشم اثر می گذارد. نارنجی‌های تند و پاییزه، گرم، نامتعارف و اشتها آور هستند، در حالی که تنالیته‌های هلویی اثر شاداب کننده‌ای روی پوست دارند. مردانی که لباس نارنجی می‌پوشند، تصور می‌شود که انسان‌های خلاق، با حرارت و شوخ طبع هستند و در عین حال ممکن است کمی غیر مسوول باشند. بخاطر خصوصیات فعال، و شاداب بخش این رنگ، نارنجی رنگ مناسبی برای کودکان، نوجوانان و ورزشکاران می‌باشد.

 سبز

 رنگ سبز رنگ آرامش و روستا رنگ درختان و چمن زار است سبز روشن بهار و باروری را تداعی می‌کند و سبزپررنگ زنگار گرفتگی مالیخولیا و از هوش رفتگی را منتقل می‌کند. سبز سیر و نزدیک به یشمی سکوت عمیق یک جنگل انبوه کاج را به یاد می‌آورد. 

خصوصات روانشناسی رنگ:
 
سبز روشن از لحاظ روانشناسی آرام بخش‌ترین و تسکین‌دهنده ترین رنگ در طیف است و از آنجا که راحت‌ترین رنگ روی چشم است می‌تواند باعث بهبود در دید شود. سبزهای احتزاز کننده در مردم یادآور بهار، طبیعت، زندگی و انرژی جوانی است. سبزهای تیره‌تر نمایانگر ثبات و رشد است و القا کننده وضعیت اقتصادی بالا و موفقیت است. سبز سمبل جهانی ایمنی است. مردمی که لباس سبز می‌پوشند، تصور می‌شود که مهربان، وابسته و سخاوتمند هستند.

 آبی 

آبی رنگ آسمان و دریاست و مانند سبز آرامش بخش است. آبی قدرتمند است و از این جهت پس از قرمز قرار می‌گیرد. آبی روشن جوان و پرانرژی است و به همین دلیل برای تجسم ورزش مناسب است. اما آبی سیر و آبی سلطنتی نشانه وقار و تمول است. آبی همچنین رنگ نظافت و پاکیزگی است.

 خصوصیات روانشناسی رنگ:

 آبی دوست داشتنی‌ترین رنگ از میان رنگ‌ها است و مطلوب خاص مردان است. همه ارتباطات ما با آبی مثبت است و آن یک رنگ آرامش بخش، صلح جو و متعالی است. آبی سیر حکم به احترام می‌کند و نمایانگر صداقت و وفاداری، قابل اعتماد بودن و درستی است. آبی می‌تواند فضا را بزرگتربسازد و زمان به نظر آرام تر از آنچه هست بگذرد. آبی سیر در بسیاری از فرهنگ‌ها نمایانگر وفور و توانگری است و وقتی شما بهترین هستید، یک روبان آبی دریافت می‌کنید. 

ارغوانی

 ارغوانی رنگ دل فریبی است که از دیر باز رنگ ملکه بوده است. بنفش در طبیعت کم یاب است و بیشتر رنگ آتلیه و کارهای هنری است. بنفش رنگ رازگونه ای است در سال های اخیر بنفش ملایم در سالن های مد لباس خانم ها فراوان به کار گرفته شده است. 

خصوصیات روانشناسی رنگ:

 از رنگ ارغوانی سلطنت، اشرافیت، قدرت هیجان، شهوت و تجمل تراوش می‌شود. ارغوانی سیر حالتی روحانی و اسرارآمیز همراه با یک خصوصیت جدی و بزرگی است. به کوه‌های با عظمت ارغوانی فکر کنید. رنگ اسطوخودوس و بنفش دارای یک ظاهر شیرین، رومانتیک و غم غربت است. افراد کمتری مایل هستند در اتاق‌هایی که به رنگ ارغوانی می‌باشدکاری انجام دهند، زیرا این رنگ باعث تشویق به رویا دیدن می‌کند. خانم ها اغلب می‌گویند که ارغوانی رنگ مورد علاقه و مطلوبشان می‌باشد. 

صورتی 

صورتی به نظر شوخ و سرگرم کننده و مورد تمایل است. مطالعات نشان می‌دهد که این رنگ می‌تواند به طور خیلی موثر در اتاق کودکان برای آرام کردن رفتار، فعالیت فوق العاده آنها بکارگرفته شود. بدون این که بطور کلی باعث افول بازیگوشی و حالت خندان کودکان شود. صورتی هلویی اغلب روی بسته بندی کرم‌ها و ژل‌ها استفاده می‌شود، زیرا این رنگ فقط مختص خانم‌ها نیست بلکه تملق گوی چهره هر شخصی می‌شود.

 خصوصیات رواشناسی رنگ:

 صورتی صبورترین و بردبارترین رنگ‌ها است، باعث تشویق مهربانی می‌کند، وقتی شخص حالت تهاجمی نسبت به دیگران دارد‌، او را آرام می‌سازد. بعنوان رنگ زنانه مورد توجه قرار می‌گیرد ، صورت همراه با رحم و شفقت پرورش می‌یابد. صورتی آرام بخش و تسکین دهنده است و تصور می‌شود که به هضم غذا کمک می‌کند. صورتی تند دارای بالاترین تمرکز قرمز می‌باشد و آن را انرژی زاتر، شوخ‌تر و جذاب‌تر می‌سازد. مردان صورتی‌های هلویی را به صورتی‌های ارغوانی ترجیح می‌دهند. 

قهوه‌ای

 قهوه‌ای چون خاک غنی و بارور است و افسردگی رنگ‌های پاییزی را منتقل می‌کند. قهوه ای روشن خرمایی و بژ به وسایل و اشیا حالتی روستایی و چوب گونه می‌دهد و قهوه ای سیر به کار نمایش محصولات چرمی می‌آید. سایه‌های قهوه ای بسیار متنوع است و در رنگ پردازی کاربرد وسیعی دارد. 

خصوصیات روانشناسی رنگ: 

قهوه ای یک رنگ گرم و راحت است همراه با زمین، درختان، اجاق، حرارت و خانه می‌آید. مردم مایلند تولیدات برچسب دار بزرگ را در رنگ‌های خنثی خریداری کنند خصوصا در یک اقتصاد نامشخص. قهوه ای ایجاد راحتی برای مصرف کننده می‌کند و هم بعنوان یک چیز با دوام مورد توجه قرار می‌گیرد. قهوه ای دارای یک حس عمودی در پوشاک است و باعث می‌شود که شخصی قابل اعتماد، صادق و امین در گفتگو به نظر برسید. قهوه ای دارای یک خصوصیت مردانه و خشن است. قهوه ای پاکتی، در بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ایجاد حس طبیعی بودن کالا.

 سیاه

 سیاه رنگ شب و عزاست، و به جادو و شیطان منتسب می‌شود. ظاهر وزین رنگ سیاه آن را بین سیاستمداران و هنر پیشه‌ها محبوب کرده است. این رنگ همچنین با ثروت و زیبایی نیز مرتبط است. مثلا: اشیا خانگی کاملا سیاه اشرافی به نظر می‌رسد.

 خصوصیات روانشناسی رنگ:

 سیاه مقتدرترین و ترسناک‌ترین رنگ است که می‌تواند درصورت زیاد مورد استفاده قرارگرفتن مهاجمانه ظاهر شود. سیاه به عنوان رنگی محافظه کار، جدی و بزرگ مورد توجه قرار می‌گیرد و برای نشان دادن احترام در موقعیت‌های رسمی و مهم مورد استفاه قرار می‌گیرد. در فرهنگ‌های مختلف و در نشان‌های نجات بخش خانوادگی، سیاه مظهر غم و اندوه است. سیاه یک حس سنگین و عمیق می‌بخشد. مردم فکر می‌کنند جعبه‌های سیاه سنگین‌تر از جعبه‌های سفید هستند. متن در یک زمینه سیاه سخت‌تر خوانده می‌شود. 

خاکستری

 یک رنگ کاملا خنثی است. آن رنگ است که مردم بندرت دوست دارند یا متنفرند. خاکستری نمی‌گوید که من مثل آبی سیر با وفا و قابل اعتماد هستم و آن جذابیت و دینامیکی قرمز را هم ندارم. خاکستری نامتعهد، رسمی و با وقارمی‌باشد. همچنین خاکستری فاقد گرمی است و به نظر می‌رسد که دوردست و موقر و با ابهت باشد. همچنین بوتیک های کلاس بالا اغلب اجناس را در جعبه‌های خاکستری قرار می‌دهند. 

خصوصیات روانشناسی رنگ:

 خاکستری غیر جذاب ظاهر می‌شود، و یک حالتی از رسمی، وقار و اقتدار را نشان می‌دهد. برخلاف قهوه‌ای خنثی، خاکستری فاقد گرمی است که بتواند آن را روراست، موقر و با ابهت بسازد و وقتی به تنهایی مورد استفاده قراربگیرد کمی دلتنگ کننده است. خاکستری القا کننده دانایی، بلوغ و کمال است و ظاهر ثروتمندانه ای می‌بخشد. خاکستری متالیک قول پیشرفت های علمی و تکنولوژی را می‌دهد و به همان اندازه حسی از سرعت و شایستگی را ایجاد می‌کند. انواع خاکستری سرد است و دکور خانه آرامش بخش است البته مانع از گفتگوهای نشاط انگیز می‌شود ویک زمینه غیر جذاب برای غذا ایجاد می‌کند. 

سفید

 سفید سمبل پاکی پاک دامنی بی‌گناهی و صلح است. همچنین نشانه ای است برای مراکز بهداشتی، بیمارستان‌ها و زمستان است. سفید رنگی است دوگانه که می‌تواند رنگ یک سرویس بسیار گران قیمت چینی باشد و یا رنگ ظرف کاغذی یک بار مصرف. قدرت سفید را به عنوان یک رنگ کمکی دست کم نگیرید.

 خصوصیات روانشناسی رنگ: 

سفید سمبل پاکی، معصومیت، خوبی و حقیقت است. اگرچه سفید یک رنگ خنثی است، این رنگ به عنوان یک رنگ سرد مورد توجه قرار می‌گیرد و این بخاطر اجتماع آن با برف و یخ می‌باشد. سفید اغلب برای متصور ساختن سادگی، و استریل بودن و سلامتی استفاده می‌شود. تکان دادن یک پرچم سفید، سمبل بین المللی فریادی برای صلح است. سفید روی بسته بندی کالاهای لبنیاتی، اقلام کم چرب، و ترکیبات تصفیه شده ای مثل شکر و آرد مورد استفاده است. 

  • paper | خرید اینترنتی | ماه موزیک
  •    شارژ مو بایل