ZEOD RC‌ نیسان اولین خودروی الکتریکی در مسابقات 24 ساعته‌ی لِمانز
یکی از قدیمی‌ترین مسابقات اتومبیلرانی است که از سال 1923 میلادی در کشور فرانسه برگزار می‌شود. تفاوت عمده‌ی این مسابقات، طول برگزاری آن است که برای ۲۴ ساعت متوالی برگزار می‌شود و رانندگان باید با مهارت این مسابقات را به پایان برسانند. قهرمان این مسابقات نه سریع‌ترین، بلکه بهینه‌ترین و پایدارترین خودرویی است که از وجود یک تیم پشتیبانی قدرتمند بهره می‌برد؛ چراکه استفاده از یک خودرو در طول ۲۴ ساعت مشکلاتی را از قبیل مصرف سوخت بالا، سائیدگی مداوم تایرها و همچنین استهلاک قطعات موتور و بدنه به‌همراه دارد که تنها یک تیم حرفه‌ای و بادانش قادر است تا این مشکلات را پشت سر نهاده و خودروی خود را به خط پایان برساند.

هرچند مسابقات سال 2014 هنوز آغاز نشده، اما نیسان با خودروی مفهومی ZEOD RC خود تاریخ ساز شده است؛ چراکه در جریان برگزاری دورهای تمرینی، پیست مسابقات برای اولین بار شاهد حضور یک خودروی متفاوت بوده است. شاید خالی از لطف نباشد تا بدانید، لمانز همیشه میزبان خودروهای متفاوتی بوده است؛ اما خودروی نیسان تفاوت عمده‌ای با تمامی خودروهای پیشین دارد و آن بهره‌گیری از یک موتور الکتریکی است که قدرت را در شریان‌های این خودرو جاری می‌سازد. ZEOD RC در دور تمرینی این مسابقات توانست تا طول مسیر 13.6 کیلومتری پیست را با استفاده از باتری طی کند. این خودرو علاوه بر دو موتور الکتریکی، از یک موتور ۳ سیلندر به حجم 1.5 لیتر نیز بهره می‌برد که قادر است قدرتی برابر 400 اسب‌بخار را در اختیار راننده قرار دهد.

هرچند این خودرو در دور پنجم مسابقات به‌دلیل مشکل در سیستم انتقال نیرو به مشکل برخورده و از دور مسابقات خارج شد، اما باید شاهد حضور بیشتر و پررنگ‌تر این خودروها در سال‌های آتی باشیم.

  • paper | خرید اینترنتی | ماه موزیک
  •    شارژ مو بایل