تاریخ : سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 | 11:48 ق.ظ | نویسنده : آقا رضا
http://bdml.stanford.edu/uploads/Main/MicroTugs/MicroTug1.jpg

مهندسان دانشگاه استنفورد روبات‌هایی طراحی کرده‌اند که نمونه‌ای از آنها تنها 12 گرم وزن دارند، با این حال می‌توانند اشیایی با وزن 2000 برابر سنگین‌تر از خود را جابجا کنند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که این نمونه قوی‌ترین MicroTug تولید شده است. نمونه‌های ضعیف‌تر تنها می‌توانند باری با 100 برابر وزن خود را حمل کنند.

کشیدن باری با وزن 2000 بار بیشتر را می‌توان به کشیدن یک وال آبی توسط انسان تشبیه کرد.

یکی از این روبات‌های جالب توجه که وزن آن تنها ۹ گرم است، می‌تواند باری را که وزن آن بیش از یک کیلوگرم است همزمان با صعود از یک دیوار عمودی به سمت بالا بکشد. قدرت مورد نیاز برای کشیدن چنین باری در دیوار عمودی برابر کشیدن یک فیل توسط انسان بصورت عمودی است.

Image result for MicroTugs

کوچکترین روبات از این خانواده تنها 20 میلی‌گرم وزن دارد و فرآیند ساخت آن زیر میکروسکوپ و با استفاده از موچین تکمیل می‌شود. این روبات قادر است بارهایی را که 25 برابر وزن خود هستند، حمل کند.


راز قدرت خارق‌العاده‌ی این روبات‌های مینیاتوری، از طبیعت الهام گرفته شده است. دانشمندان ساز و کار قدرتمند کردن این روبات‌ها را با مطالعه‌ی مارمولک‌های خانگی فراگرفته‌اند. دانشمندان در محل تماس پای روبات‌ها با سطح مورد نظر، از خوشه‌های پلاستیکی استفاده کرده‌اند که در زمان وارد آمدن فشار، خم شده و در نتیجه سطح تماس این ماده با سطح بیشتر می‌شود.

در مورد حرکت صعودی روی سطوح عمودی نیز، دانشمندان روبات را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که در زمان جدا شدن نصف بدن روبات، نصف دیگر همچنان به سطح چسبیده، تا روبات کنده نشود.

حتما ویدئو زیر را تماشا کنید

دانشمندان امیدوارند تا نمونه‌های بزرگ‌تر این روبات‌ها را در کارخانه‌ها و تاسیسات سنگین مورد استفاده قرار دهند. مطمئنا بهره‌گیری از این روبات‌ها برای بالا بردن اجسام سنگین و حمل و نقل بسیار کاربردی خواهد بود.


منبع : zoomit.ir
طبقه بندی: اخبار فناوری، 

  • paper | خرید اینترنتی | ماه موزیک
  •    شارژ مو بایل