تاریخ : چهارشنبه 12 آذر 1393 | 01:36 ب.ظ | نویسنده : آقا رضا

A fan of conductive clay? (Photo: Drexel University)

سه خاصیت مهم وجود دارد که توجه‌ بسیاری را به این ذرات رسانا جلب کرده است.

 اول؛ این ماه که MXene نام دارد، آبدوست است بنابراین این ماده – همچون شیشه - آب را بر سطح خود می‌پذیرد که این خاصیت بر خلاف گرافن است. آبدوستی می‌تواند در برخی از کاربردها ویژگی بسیار مثبتی تلقی شود.


دوم؛ این ماده بسیار چکشخوار و نرم است و می‌توان آن را به اشکال پیچیده‌ای قالب گیری کرد. می‌توان آن را لوله کرد یا به شکل صفحه درآورد که برای یک ماده با رسانندگی در حد یک فلز بسیار مناسب و جالب است.

سوم؛ این ماده ظرفیت خازنی بالایی تا 900 فاراد برسانتی متر مکعب دارد که البته برای اولین بار بسیار قابل توجه است. گروهی که روی این ماده کار می‌کنند تلاشی برای بهبود آن نکرده‌اند اما حتی هم اکنون نیز می‌توان ادعا کرد که این ماده خازن ایمنی حداقل تا10000 بار چرخه‌ی شارژ به دست می‌دهد که حائز اهمیت است.

The material has a very healthy capacitance of 900 F/cm3 (Photo: Drexel University)

احتمالا شما هم دچار مشکل در خواندن نام این ماده شده‌اید، تلفظ صحیح این ماده "مکس یین" (mex-een) است که به صورت MXeneنوشته می‌شود.

MXene under an electron microscope (Photo: Drexel University)

آیا این ماده جدید است؟

بله و خیر. این ماده در ابتدا سال 2011 کشف شد و متشکل از تیتانیوم کارباید‌های دوبعدی بود که از فازهای MAXمشتق شده بودند. نکته‌ی جدیدی که در مورد این ماده وجود داشت تبدیل شکل آن به صورت خاک است که نه تنها ایمن‌تر و سریع‌تر از روش‌های پیشین بود بلکه می‌شد آن را از مواد در دسترس‌تری تهیه کرد. پیش از این یک روز طول می‌کشید که پژوهشگران الکترودی از این جنس را بسازند اما هم اکنون این کار فرایندی یک ربع ساعتی است.

The rolling pin denotes malleability. Obvs (Photo: Drexel University)

آیا باید از فردا منتظر باتری‌های مبتنی بر خاک MXene باشیم؟

خیر، این مرحله‌ای بسیار ابتدایی از این ماده به شمار می‌آید و از جایی که معمولا در مقالات ابتدایی مربوط به یک ماده مشکلات و ایرادات آن بیان نمی‌شود باید هم چنان در انتظار پژوهش‌های بیشتر روی این ماده ماند. در حقیقت به قول یکی از اعضای این گروه: "ما در حال حاضر تنها در مورد توده‌ای از خاکی خاص صحبت می‌کنیم نه بیشتر."

ویدیوی کوتاه دانشگاه Drexel ارزش یک بار دیدن را دارد.


منبع : zoomit.irطبقه بندی: گوناگون،  اخبار فناوری، 

  • paper | خرید اینترنتی | ماه موزیک
  •    شارژ مو بایل